معماری وهنر

معماری

_خانه آبشار _معماری ارگانیک- زندگینامه فرانک لویید رایت

زندگی نامه فرانک لوید رایت

بی‌تردید «فرانک لوید رایت»، از میان تمام معمارانی که کارشان را قرن نوزدهم آغاز شد، دور اندیش تر بود وی نابغه‌ای بود که چشمه‌ی فیاض قریحه‌اش هرگز به خشکی نگرایید و استعدادش به وصف نمی‌آید. کار وی از اعصار مختلف به‌خصوص از معماری دیرین خاور دور متاثر بود اما نه به شیوه دیگر معماران قرن نوزدهم که تقلید را بهانه عدم ابتکار کرده بودند، بلکه مانند ماتیس، نقاش فرانسوی، که از هنر و زندگی ایرانی الهام گرفت و این الهام با درک و تاثیر عمیق بود. با این‌همه کار رایت بیشتر از کار هر معمار امریکایی دیگر روحیه‌ی سرزمین خود را داشت. وی مهمترین چهره جنبش معماری ارگانیک و از مشهورترین ممعماران آمریکا بود که رابطه مداوم بین جنبش مدرن و ریشه های آن در قرن نوزدهم را به نمایش گذاشت.

فرانک لوید رایت فرزند یک کشیش ولزی تبار بود که در هشتم جوئن 1869در مرکز ریچارندد (ویسکونسین) متولد شد.

فرانک لوید رایت فرزند یک کشیش ولزی تبار بود که در هشتم جوئن 1869در مرکز ریچارندد (ویسکونسین) متولد شد.

در سال 1885اختلافات خانوادگی سبب شد تا ویلیام پدر فرانک برای همیشه از آنجا برود و هرگز باز نگردد.

پس از تحصیل مهندسی راه و ساختمان در دانشگاه  wisconsinبه شیکاگو مهاجرت کرد سپس موفق به استخدام در دفتر مشهور(سولیوان و ادلر) شد  با تماسهایی که استادش داشت او را با گرایشهای مکتب شیکاگو آگاه ساخت.

در سال 1889 تاسیس دفتر شخصی در کنار دفتر استاد عزیزش که پس از این کار با خانمی به نام(کاترین توبین) ازدواج کرد و به کمک یک وام شروع به ساختن خانه شخصی خود کرد.

 

در سال 1891وی شروع به اجرای طرحهایی به صورت مخفی کرد که در سال 1893 استادش متوجه پنهان کاری وی شد و او را اخراج کرد و این شروع فعالیت های مستقل رایت بود.

در سال 1959 در نهم آوریل رایت در فونیکس آریزونا از دنیا رفت و جسد او در ویسکونسین به خواب ابدی فرو رفت.

تعریف رایت از معماری

معماری زمانی آغاز میشود که شما دو آجر را با دقت پیش هم میگذارید

معماری محدود کردن فضاست.

معمار بایستی یک پیامبر باشد ... یک پیامبر به مفهوم واقعی کلمه ... اگر او قادر نباشد حداقل ده سال جلوتر را ببیند، نمی­توان او را یک معمار نامید.

 

 

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هفتم آبان ۱۳۸۷ساعت 16 PM  توسط ارمیا  |